Elmadağın Sesi

Mke Çalışanlarının Durumu Ne Olacak? "Bu İnsanlar Nereye Gidecek?"

Güncel
01.09.2021 - Elmadağın Sesi
Mke Çalışanlarının Durumu Ne Olacak? "Bu İnsanlar Nereye Gidecek?"

MİLLET İTTİFAKI MİLLETVEKİLLERİ SORUYOR

MKE ÇALIŞANLARININ DURUMU NE OLACAK?

 “BU İNSANLAR NEREYE GİDECEK?”

 

Millet İttifakı CHP ve İYİ Parti Milletvekilleri Makine Kimya Endüstrisi’nin yapısının değiştirilerek anonim şirkete dönüştürülmesi karşısında dün Ankara’nın Elmadağ ilçesinde, MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası önünde bir basın açıklaması yaptı.

 

CHP ve İYİ Partili Milletvekilleri, anonim şirkete dönüştürülen Makine Kimya Endüstrisi’nin çalışanlarının belirsizlikle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekti. CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, “Bu insanlar nereye gidecekler? Her birinin borcu var, çoluk çocuğu var, Kırıkkale’den taşınmaya hazırlanıyor” dedi. İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat ise “İnsanlar yıldırılıp, uzaklaştırılıp; yeni yandaşlara, yeni saray kişilerine yer açmak, yapılmak istenilen bu” diye konuştu.

 

Açıklamaya; CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal ile İYİ Parti Ankara milletvekilleri Şenol Sunat, İbrahim Halil Oral, Ayhan Altıntaş, , Elmadağ Belediye Başkanı Adem Barış Aşkın, İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, İYİ Parti İlçe Başkanı Ahmet Dağlı, CHP İlçe Başkanı Ali Osman Toprak, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mevlüt Demir katıldı.

 

“ÖZELLEŞTİRMENİN ALTYAPI HAZIRLIĞI BAŞLADI”

 

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat; MKE’nin özelleştirilmesinin altyapısının yavaş yavaş hazırlandığını söyledi. Sunat, “Elmadağ’ımızda bile bazı ünitelerin kurulduğu, el altından insanların, şirketler vasıtasıyla alındığını görüyoruz” dedi.

 

 

MKE’de çalışan işçilerin geleceğinin belirsiz olduğunu vurgulayan İYİ Parti Ankara milletvekilleri Şenol Sunat “Burada hem kamu işçilerine, hem memurlara, hem taşeron işçilere, sözleşmeli işçilere ‘kırk katır mı kırk satır mı’ uygulaması yapılıyor, şu anda. O kadar büyük belirsizlikler var ki… Diyorlar ki siz özel şirketin işçilerisiniz artık. Size özel ne yapacağız, sözleşme yapacağız. Herkesin sözleşmesi birbirinden farklı farklı. Hiçbir kimse aldığı maaşı söylemeyecek. Herkesi eşit ise eşit ücret diye bir şey söz konusu değil. Sendikalaşma da ortadan kalkacak. Yani insanlar yıldırılıp, uzaklaştırılıp; yeni yandaşlara, yeni saray kişilerine yer açmak, yapılmak istenilen bu. Şu anda 500’e yakın memur ve işçi çalışıyor. Hepsinin geleceği belirsiz. İşçilere diyorlar ki ‘Sizin öyle bir hakkınız da yok.’ Eğer bizim dediğimiz yere gitmezseniz iş feshi ortadan kalkacak. Memurlara da birkaç alternatif sunacaklar ama neresi olacağı belli değil. Korkunç bir belirsizlik var.

 

İYİ Parti olarak Millet İttifakı’nın ortağı olarak. Biz takipçisiyiz. Biz bu Elmadağ’da olsun yani 500’e yakın kişinin çalıştığı veya bütün Makine Kimya Endüstrisi’nde çalışan 6 bin 500 insanın hakkının ve özlük haklarının korunacağını iktidarımızda korunacağını buradan ifade etmek istiyorum.”

 

“MAKİNE KİMYA FABRİKALARININ STATÜSÜ OLDU BİTTİ İLE DEĞİŞTİRİLDİ”

 

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal ise MKE’nin yapı ve statüsünü değiştiren kanun teklifinin muhalefet partilerinin tüm itirazlarına rağmen “oldu bitti ile” Meclis’ten hızla geçirildiğini söyledi. Önal, şöyle konuştu: “Millî savunmada kullanılan mühimmatı üreten bir fabrikanın yapı ve statüsü değişiyorsa bunun yerinin Milli Savunma Komisyonu olduğunu söyledik. İnanır mısınız? Bizim muhalefet şerhi yazmamıza bile neredeyse izin verilmedi. Makine Kimya fabrikaları 10 günlük süreç içerisinde bir oldu bitti ile yapı ve statüsü değiştirildi. Bundan sonra makine kimya fabrikalarında kamu hukuku kuralları uygulanmayacak.

Önal, çalışan birçok işçinin kalmak istemediğini belirterek şunları söyledi:

 

"Sadece Kırıkkale’den değil, Elmadağ tesislerinden de onlarca işçi-memur kardeşimiz sözleşmeli personel kardeşimiz beni arıyor. ‘Sayın vekilim, biz ne olacağız? Ayın 7'sine kadar süre verdiler. Eylül ayının 7'sine kadar. Kalmak istiyorsanız dilekçe verin, gitmek istiyorsanız gitmek istediğinize dair dilekçe verin.' Zaten birçok insan kalmak istemiyor. Birçok insan ailesini, evini hazırladı. Hem Kırıkkale'den hem de Elmadağ'dan taşınmaya hazırlanıyor. Bunun Elmadağ halkına, Elmadağ esnafına olan faturasını kim ödeyecek? Kanun geçti, personel rejimi, geçici 1 ve 2. madde, denildi ki kalmak istemeyen işçi kardeşlerimize Milli Savunma Bakanlığı 3 tane yer belirtecek. Aslında tercih hakkını Milli Savunma Bakanlığı kullandıracak. Yani Milli Savunma Bakanlığı diyecek ki, 'Benim belirlediğim 3 yerden birini seç ve ayrıl' diyecek. Şimdiye kadar niye açıklamadınız? Bu 3 yer hala belli değil. Bu insanlar nereye gidecekler? Bu insanlar Elmadağ’da ve Kırıkkale’de Ankara’da aile sahibi, her birinin borcu var. Çoluğu çocuğu var bazıları ‘Makine Kimya’da çalışıyorum kadro güvencem var diye Elmadağ’da Kırıkkale’de ev satın almış, kredi ödüyor. Bu insanlar çoluğunu çocuğunu alıp Kırıkkale’den taşınmaya hazırlanıyor.”


       Elmadağ Belediye Başkanı Adem Barış Aşkın “İlçemizde Bulunan MKE Kurumu anonim şirkete dönüşmesi ile MKE’ de çalışan işçi ve memurların yaşadığı büyük mağduriyeti dile getirdik. MKE’nin anonim şirkete dönüşmesi sonucu yüzlerce çalışanlar belirsizlik ortamına düşürülmüştür. Bu süreçte MKE çalışanları başka şehre taşınmak zorunda kalacak, bu da Elmadağ’ın nüfusunun düşmesine neden olacaktır. Ayrıca tecrübeli MKE çalışanın başka şehirlere gitmesi ile bu işçilerin yerine ise KPSS sınavına tabi olmaksızın tecrübesiz ve vasıfsız elemanlar alabilecektir. Bu da çok tehlikeli işyeri statüsündeki MKE de Allah göstermesin kaza risklerini arttıracaktır. Bu sürecin Elmadağ’ımızın can güvenliği ve menfaatleri için sonuna kadar takipçisi olacağız.”dedi.

Reklam Alanı (680x140)

Yorum Yaz

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi ve www.elmadaginsesi.com sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Reklam Alanı (680x130)