Elmadağın Sesi

Meslek Sahibi Yapan Beltek Kursları Yoğun İlgi Görüyor.

Güncel
25.10.2021 - Elmadağın Sesi
Meslek Sahibi Yapan Beltek Kursları Yoğun İlgi Görüyor.

MESLEK SAHİBİ YAPAN BELTEK KURSLARI YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

 

    Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesinin 7’den 70’e herkese açık olan mesleki eğitim kurslarında eğitim-öğretim dönemi yeniden başladı. Gazi Üniversitesi Rektörlüğü iş birliği ile 171 branşta verilen ücretsiz ‘Mesleki ve Teknik Eğitim Kursları’na (BELTEK) Başkentliler yoğun ilgi gösteriyor. Yurt dışına gidecek olan kursiyerlere ingilizce başarı belgesi de verilen eğitimlerde önümüzdeki süreçte siber güvenlikten meteorolojiye kadar birçok yeni kurs daha açılacak.

 

    Ankara Büyükşehir Belediyesi, 7’den 70’e herkese açık olan ücretsiz mesleki eğitim kurslarına kaldığı yerden devam ediyor.

    Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Gazi Üniversitesi Rektörlüğü iş birliği ile sürdürülen Mesleki ve Teknik Eğitim Kursları’nda (BELTEK) eğitim-öğretim dönemi yeniden başladı.

 

171 BRANŞTA VERİLEN VE MESLEK KAZANDIRAN KURSLARA YOĞUN İLGİ  

     Gazi Üniversitesi yerleşkesinde bulunan BELTEK’lerde, 171 farklı branşta her yaş ve meslek grubundan vatandaşlara mesleki ve teknik eğitim veriliyor.

     Başkentlilerin meslek sahibi olmak için yoğun ilgi gösterdiği kurslar; 2 aylık 72 saat ya da 3 aylık 108 saat olmak üzere iki farklı zaman diliminde gerçekleştiriliyor. 1 yıl boyunca devam eden kurslarda kursiyerlere 5 farklı kursa katılma imkanı da sağlanıyor.

     Bu yıl ekim ayında başlayan ve hafta içi her gün 18.00-21.00 saatleri arasında düzenlenen kurslarda; 500’ü kadın, 900’ü erkek olmak üzere toplam bin 400 kursiyer eğitim görüyor.

 

BİLİŞİMDEN MATBAAYA, TESİSATTAN SİBER GÜVENLİĞE

     Bilişim, Elektrik-Elektronik, Matbaa, İnşaat, Metal ve Makine Teknolojileri başta olmak üzere farklı branşlarda verilen eğitimlerde gelen yeni talepler de değerlendiriliyor.

    Öğretim üyeleri tarafından verilen kurslara katılanların, mesleki yeterlilik ve teknik donanım kazanarak meslek sahibi olmalarının sağlandığını belirten BELTEK Koordinatörü Prof. Dr. Musa Atar, şu bilgileri verdi:

“BELTEK kursları, Türkiye’nin en uzun sosyal sorumluluk projesidir. Kurslarımız hafta içi 18.00-21.00 saatleri arasında A grubu için Pazartesi-Çarşamba-Cuma, B grubu için Salı-Perşembe günleri olmak üzere 5 farklı zaman diliminde gerçekleştiriliyor. Kurslarımızı bitiren kursiyelerimize 2 belge veriyoruz. Başarılı olanları başarı belgesi ile ödüllendiyoruz. Bu belgeleri İngilizceye çevirerek, yurt dışına giden kursiyelerimize takdim ediyoruz.”

     ‘beltek.gazi.edu.tr’ adresi üzerinden kurs başvurusu yapılabileceğini ve katılmak isteyenlerin kurs takvimini takip edebileceklerini söyleyen Atar, “Bilgisayar kullanımından elektriğe, tesisattan enerjiye, meteorolojiden ahşap teknolojisine, mimariden siber güvenlik kadar yeni kurslarımız da açılacak. Kurslarımız başta Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde ağırlıklı olmak üzere Sağlık Bilimleri Fakültesi, Gazi Eğitim Fakültesi ve OSTİM Meslek Yüksek Okulları’nda devam ediyor” dedi.

 

Reklam Alanı (680x140)

Yorum Yaz

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi ve www.elmadaginsesi.com sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Reklam Alanı (680x130)